Selgusid Aruküla keskväljaku arhitektuurivõistluse tulemused

Aruküla keskväljaku arhitektuurivõistluse võitis Villem Tomiste arhitektuuribüroost Stuudio Tallinn

Raasiku vald koostöös Eesti Arhitektide Liiduga korraldasid arhitektuurivõistlust eesmärgiga leida Aruküla aleviku keskosale parim arhitektuurne ideelahendus, mis seoks aleviku keskuse ühtseks ideeliseks tervikuks. Parimaks ideelahenduseks tunnustas žürii kavandi „Metsapark" arhitektuuribüroolt Stuudio Tallinn OÜ.

Võidutöö autor Villem Tomiste pakkus välja idee Aruküla keskusest kui metsapargist, mis mitmekesistab piirkonna elustikku. Tekivad kohad nii mänguks, mõtiskluseks, pidudeks kui ka õhtuseks piknikuks. Žürii hinnangul oli ruumiline struktuur antud võistlustöös kõige veenvam ja tundlikum ning lubab edasiarendamisel paindlikkust.

„Võidutöö autor on püüdnud tunnetada inimese ruumikasutust – see on töö tugevus. Hästi on tabatud, kuidas haljastus ruumi loob ja struktureerib, nii olemasolevas kui loodavas osas, olemas on haljastuse kontseptsioon. Kogu ala on hästi liigendatud, väljakuruum on saanud inimliku mõõtme, siin ei teki tühjuse ja kõleduse tunnet, reljeefiga ja kogu maastikuga on arvestatud," kommenteeris Raasiku vallavanem ja žürii esimees Andre Sepp.

Sepp lisas, et metsapargi idee läheb kõige paremini kokku Aruküla kui aedlinnaga ja on kogukonnas ilmselt  hästi vastuvõetav. Uus lahendus sulandub, mitte ei vastandu, on funktsionaalne, rahulik. Lisaks on oluline, et seda saab ellu viia etapiviisiliselt, projektirahastusega või vastavalt valla rahalistele võimalustele. Aruküla alevik tähistab tänavu 730 aasta sünnipäeva ning uus ja kaasaegne keskus aitab luua alevikule ühist identiteeti.

Võistlust korraldas Raasiku vald koostöös Eesti Arhitektide Liiduga EV 100 „Hea avalik ruum" jätkuprogrammi raames. Võistlust rahastas täies mahus Raasiku vald. Võistluse preemiateks makstakse välja 18 000 eurot, millest võitjale eraldati 8 000 eurot, teise koha saajale, kavandile „Kuukaar" arhitektuuribüroolt Doomino Arhitektid OÜ (autor Pelle-Sten Viiburg) – 6 000 eurot ning kolmanda koha saajale, kavandile „Hoov" arhitektuuribüroolt KA arhitektid OÜ (autor Erkki Annama) – 4 000 eurot.

Võistluse žüriisse kuulusid Raasiku vallavanem ja žürii esimees Andre Sepp, Raasiku vallavolikogu liige Ivar Vilberg, Aruküla Kultuuriseltsi tegevdirektor Garina Toomingas, Eesti Arhitektide Liidu esindaja ja „Hea avaliku ruumi" programmijuht Kalle Vellevoog, Eesti Arhitektide Liidu esindajad Toomas Paaver ja Tomomi Hayashi ning Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindaja Heiki Kalberg.

Võistlustöödega saab tutvuda siin.